Home » 2012 MJP Winners

2012 MJP Winners

2012 Marie Jean Philip Competition Winners

 

ASL Poetry

 
8 and Under
1st Place – Ellie Lister – Wisconsin School for the Deaf
2nd Place – Levi Biser- Kansas School for the Deaf
3rd Place – Daniel Belozovsky – The Learning Center for the Deaf
Ages 9-12
1st Place-Isabella Bucci-The Learning Center for the Deaf
2nd Place-Nikita Mallach-American School for the Deaf
3rd Place – Chloe Merriman- California School for the Deaf-Fremont
Ages 13-18
1st Place-Dalton Arnes-Alaska State School for the Deaf and Hard of Hearing
2nd Place-Tatiana Carvajal-New York School for the Deaf
3rd Place-Karen Ngugi-Rocky Mountain Deaf School
Open Competition
1st Place-Jimmy Lineberry- The Ohio School for the Deaf
2nd Place-Felix Rivera-The Ohio School for the Deaf
Special Needs
1st Place- Cruz Ascencio – California School for the Deaf-Fremont
2nd Place-Loveleen Bhandari- British Columbia School for the Deaf
3rd Place-Talia Yeo- Beverly School for the Deaf
 

ASL Storytelling

 
8 and Under
1st Place-Jaylen Johnson-California School for the Deaf-Fremont
2nd Place-Dustin Hand-New Mexico School for the Deaf
3rd Place-Logan Brewer-Beverly School for the Deaf
Ages 9-12
1st Place-Dylan Christoffels-The Learning Center for the Deaf
2nd Place-Angel Williams- South Carolina School for the Deaf and Blind
3rd Place-Raul Melgar-Kansas School for the Deaf
Ages 13-18
1st Place-Dalton Arnes-Alaska State School for the Deaf and Hard of Hearing
2nd Place-Victoria Tingler-Indiana School for the Deaf
3rd Place-Marcus Pryor-Western Pennsylvania School for the Deaf
Open Competition
1st Place-Cara McElfresh-Alaska State School for the Deaf and Hard of Hearing
2nd Place-Jeremy Siler-The Ohio School for the Deaf
3rd Place-Taneshia Brown-New York School for the Deaf
Special Needs
1st Place-Wyatt Keller-Wisconsin School for the Deaf
2nd Place-Daria Monahan- The Learning Center for the Deaf
 

Deaf Art

 
8 and Under
1st Place-ZaniBelle Hoglind-Indiana School for the Deaf
2nd Place-Cristina Mabuyo-California School for the Deaf-Fremont
3rd Place-Aidan Mattson-The Learning Center for the Deaf
Ages 9-12
1st Place- Zander Herbold-Phoenix Day School for the Deaf
2nd Place-Wei Skjeveland-Indiana School for the Deaf
3rd Place-Andrew Knox-The Ohio School for the Deaf
Ages 13-18
1st Place-Kate Fetzer-Indiana School for the Deaf
2nd Place-Kia Smith-South Carolina School for the Deaf
3rd Place-Kristen Sanderson-Eastern North Carolina School for the Deaf
Open Competition
1st Place-Katherine Irwin-Alaska State School for the Deaf and Hard of Hearing
2nd Place Nalley Ayala- South Carolina School for the Deaf
3rd Place-Danielle Brunner-Western Pennsylvania School for the Deaf
Special Needs
1st Place-Krystal Samuels-New York School for the Deaf
2nd Place-Gabriel Murphy-Indiana School for the Deaf
3rd Place-Ziana Adair-Kansas School for the Deaf