Home » 2014 MJP Winners

2014 MJP Winners

2014 Marie Jean Philip Competition Winners

 
Click here to see the video of the first, second, and third place winners.

 

ASL Poetry

 
8 and Under

1st Place-Zavius Junc-California School for the Deaf-Riverside

2nd Place-Tyler McCallum – Kansas School for the Deaf

3rd Place-Jeremy Novas Duran – Beverly School for the Deaf

 

Ages 9-12

1st Place – Dylan Duarte – California School for the Deaf – Riverside

2nd Place – Janelys Rodriquez – Horace Mann School for the Deaf

3rd Place – Giovani Gautier – Alaska State School for the Deaf and Hard of Hearing

 

Ages 13-18

1st Place – Mercedes Olson – Indiana School for the Deaf

2nd Place – Bridgette Barton – Alaska State School for the Deaf and Hard of Hearing

3rd Place – Alexandra Monge – California School for the Deaf – Riverside

 

Special Needs

1st Place – Eduardo Marquez Carabajal – California School for the Deaf – Riverside

2nd Place – Kaci Patterson – Indiana School for the Deaf

3rd Place – Melody Schindler – British Columbia School for the Deaf

 

ASL Storytelling

 
8 and Under

1st Place – Selina Warren – California School for the Deaf – Riverside

 

Ages 9-12

1st Place – Daniel Soudakoff – California School for the Deaf – Riverside

2nd Place – Craig Hall – Phoenix Day School for the Deaf

3rd Place – Gabriela Portillo – Horace Mann School for the Deaf

 

Ages 13-18

1st Place – Isabella Paulonr – Indiana School for the Deaf

2nd Place – Christian Jacobs – California School for the Deaf – Riverside

3td Place – Yvette Nieto – Phoenix Day School for the Deaf

 

Open Competition

1st Place – Maximo Moya – California School for the Deaf – Riverside

 

Special Needs

1st Place – Carolyn Rivera – California School for the Deaf – Riverside

2nd Place – Samuel Gerbrandt – Indiana School for the Deaf

 

Deaf Art

 
8 and Under

1st Place – Suliane Casella –  American School for the Deaf

2nd Place – Mia Eldred – Wisconsin School for the Deaf

3rd Place – Tristan Casertano – California School for the Deaf – Riverside

 

Ages 9-12

1st Place – LeYi Deng – British Colombia School for the Deaf

2nd Place – Dylan Duarte – California School for the Deaf – Riverside

3rd Place – Paige Hatterick – American School for the Deaf

 

Ages 13-18

1st Place – Ka Youa Xiong – Wisconsin School for the Deaf

2nd Place – Charlotte Hildreth – Phoenix Day School for the Deaf

3rd Place – Raeyln Fuechtmann – Indiana School for the Deaf

 

Open Competition

1st Place – Yukari Valenzuela – Phoenix Day School for the Deaf

2nd Place – Joana Fernandes – Horace Mann School for the Deaf

3rd Place – Oscar Tejada – American School for the Deaf

 

Special Needs

1st Place – Robby Porter – American School for the Deaf

2nd Place Natalia Lee Smith – British Colombia School for the Deaf

3rd Place – Katelyn DeLaRoca – Beverly School for the Deaf