Home » 2015 MJP Winners

2015 MJP Winners

2015 Marie Jean Philip Competition Winners

 
Click here to see the video of the first, second, and third place winners.
 

ASL Poetry

 
8 and Under

1st Place – James Zelner – The Learning Center for the Deaf

2nd Place – Tyler Burckhardt – Wisconsin School for the Deaf

3rd Place – Lionel Gough – California School for the Deaf – Riverside

 

Ages 9-12

1st Place – Dylan Calandra – The Learning Center for the Deaf

2nd Place – Jamie Antal – Kendall Demonstration Elementary School

3rd Place – Sophia Wascher – Indiana School for the Deaf

 

Ages 13-18

1st Place – Dante Paulone – Indiana School for the Deaf

2nd Place – Bridgette Barton – Alaska State School for the Deaf and Hard of Hearing

3rd Place – Brittany LaPointe – Alberta School for the Deaf

 

Open Competition

1st Place – Lindsey Erickson – Alaska State School for the Deaf and Hard of Hearing

2nd Place – Travon Evans-Ross – The American School for the Deaf

 

Special Needs

1st Place – Lay Wah – Rocky Mountain Deaf School

2nd Place – Saleah Lewis – California School for the Deaf – Fremont

3rd Place – Eduardo Marquez – California School for the Deaf – Riverside

 

ASL Storytelling

 
8 and Under

1st Place – Emery Stalzer – Kansas State School for the Deaf

2nd Place – Gianna Visco – California School for the Deaf – Riverside

3rd Place – Dominick Scanzillo – The Learning Center for the Deaf

 

Ages 9-12

1st Place – Daniel Soudakoff – California School for the Deaf – Riverside

2nd Place – Belinda Toledo – The Learning Center for the Deaf

3rd Place – Thomas “TJ” Robertson – Wisconsin School for the Deaf

 

Ages 13-18

1st Place – Damon Hopp – Wisconsin School for the Deaf

2nd Place – Victoria Ponce de Leon – Rocky Mountain Deaf School

3td Place – Claire Slawta – Indiana School for the Deaf

 

Open Competition

1st Place – Reagan Anders – California School for the deaf – Riverside

2nd Place – Daniel Romero – Wisconsin School for the Deaf

3rd Place – Kevin Dale – Rocky Mountain Deaf School

 

Special Needs

1st Place – Jonathan Escobar Garcia – California School for the Deaf – Fremont

2nd Place – Emilio Oropeza – California School for the Deaf – Riverside

3rd Place – Anthony Bole – Wisconsin School for the Deaf

 

Deaf Art

 
8 and Under

1st Place – Magdalene Utley – California School for the Deaf – Riverside

2nd Place –Marisol Colon – American School for the Deaf

3rd Place – Bailee Presley – Indiana School for the Deaf

 

Ages 9-12

1st Place – Oriana Foss – American School for the Deaf

2nd Place – Daniel Soudakoff – California School for the Deaf – Riverside

3rd Place – Ellie Lister – Wisconsin School for the Deaf

 

Ages 13-18

1st Place – Madison Anderson – Wisconsin School for the Deaf

2nd Place – Jamal Aziz – American School for the Deaf

3rd Place – Jimmy Yang – British Columbia School for the Deaf

 

Open Competition

1st Place – Mia Sanchez – California School for the Deaf – Riverside

2nd Place – Jenny Cooper – Metro Deaf School

3rd Place – Nahyan Alameri – American School for the Deaf

 

Special Needs

1st Place – Ericka Polanco – American School for the Deaf

2nd Place – Kory Kowitz – California School for the Deaf – Riverside

3rd Place – Katy Utter – Indiana School for the Deaf