Home » 2016 MJP Winners

2016 MJP Winners

2016 Marie Jean Philip Competition Winners

 

Click here to see the video of the 1st, 2nd, and 3rd Place winners.

 

ASL Poetry

 

Ages 8 & Under

1st Place – Robert Paul – Wisconsin School for the Deaf

2nd Place – Brianna Howard-Karp – Marie Philip School at The Learning Center for the Deaf

3rd Place – Jovianne Duarte – California School for the Deaf – Riverside

 

Ages 9-12

1st Place – Cayden Rawlings – Wisconsin School for the Deaf

2nd Place – Anya Roberts – California School for the Deaf – Riverside

3rd Place – Christopher Jimenez – Marie Philip School at The Learning Center for the Deaf

 

Ages 13-18

1st Place – Katelyn Miller – Wisconsin School for the Deaf

2nd Place – Maria Jimenez – California School for the Deaf – Riverside

3rd Place – Rosie Santucci – Western Pennsylvania School for the Deaf

 

Open Competition

1st Place – Abdullah Alenezi – Marie Philip School at The Learning Center for the Deaf

2nd Place – Javier Santana – American School for the Deaf

 

Special Needs

1st Place – Adam Oussama – Marie Philip School at The Learning Center for the Deaf

2nd Place – Earl McKinney – West Virginia Schools for the Deaf

ASL Storytelling

 

Ages 8 & Under

1st Place – Mattea King – Phoenix Day School for the Deaf

2nd Place – Donovan Chmaj – California School for the Deaf – Riverside

3rd Place – Allie Brown – Kansas School for the Deaf

 

Ages 9-12

1st Place – Anya Sukhovtsev – Marie Philip School at The Learning Center for the Deaf

2nd Place – Catalene Manganelli – California School for the Deaf – Riverside

3rd Place – TJ Robertson – Wisconsin School for the Deaf

 

Ages 13-18

1st Place – Noah Fahncke – Kansas School for the Deaf

2nd Place – Jared Herman – California School for the Deaf – Riverside

3rd Place – Emily Oesterling – Western Pennsylvania School for the Deaf

 

Open Competition

1st Place – Joy Maisel – California School for the Deaf – Riverside

2nd Place – Hector Carrion – American School for the Deaf

3rd Place – Angelica Pena – Phoenix Day School for the Deaf

 

Special Needs

1st Place – Mohammed A. – Walden School at The Learning Center for the Deaf

2nd Place – Anthony Bole – Wisconsin School for the Deaf

Deaf Art

 

Ages 8 & Under

1st Place – Alyssa Ramos – California School for the Deaf – Riverside

2nd Place – Dale D’Angelo – Western Pennsylvania School for the Deaf

3rd Place – Abby Johnston – Kansas School for the Deaf

 

Ages 9-12

1st Place – Angelina Baker – Western Pennsylvania School for the Deaf

2nd Place – Ellie Lister – Rhode Island School for the Deaf

3rd Place – Marissa LaGow – Wisconsin School for the Deaf

 

Ages 13-18

1st Place – Maddie Anderson – Wisconsin School for the Deaf

2nd Place – Bobbi Hundley – West Virginia School for the Deaf

3rd Place – Jessica Helms – Western Pennsylvania School for the Deaf

 

Open Competition

1st Place – Nick Miller – Western Pennsylvania School for the Deaf

2nd Place – Hunter Petit – American School for the Deaf

3rd Place – Jorge Camacho – Phoenix Day School for the Deaf

 

Special Needs

1st Place – Jesus Reyes – California School for the Deaf – Riverside

2nd Place – Aniya Wilson – Western Pennsylvania School for the Deaf

3rd Place – Joannie Allen – American School for the Deaf